Białogóra noclegi, atrakcje turystyczne, informacje, wczasy. Zapraszamy do Białogóry.

Władysławowo

Władysławowo

Nazwa Władysławowo w prostej linii wywodzi się od króla Władysława Czwartego, który w latach 30-tych siedemnastego stulecia zdecydował by wybudować w tym miejscu fort, żeby bronić się przeciw spodziewanemu atakowi Królestwa Szwecji. Współczesne Władysławowo zaistniało w latach 50-tych minionego stulecia z zespolenia miejscowości Wielka Wieś, Cytniewo, Poczernino, Hallerowo oraz portu Władysławowo.

Miastem zaś, Władysławowo zostało w 1963 r. Ogromną rolę w zintensyfikowaniu turystyki na tych terenach odegrał gen. Józef Haller, któremu to, po ceremonii zaślubin naszego kraju z Morzem w 1920 roku spodobało się to miejsce. Wraz z niektórymi swymi oficerami kupili te tereny. Z ich inicjatywy zaistniało kąpielisko Hallerowo, które miało stanowić konkurencję dla będącego elementem Wolnego Miasta Gdańska Sopotu. W Hallerówce, willi w której gen. Haller ze swą rodziną spędzał wakacje, od 1990 roku można zwiedzić niewielką prezentację przeznaczoną gen. Hallerowi i jego Błękitnej Armii.
Dzisiejsze Władysławowo to wzięta miejscowość wypoczynkowa nad Bałtykiem, zlokalizowane jest tu wiele kąpielisk morskich z szerokimi oraz piaszczystymi plażami. Miejscowość to również port rybacki i morski. Władysławowski port wykonuje także rolę przystani żeglarskiej. Poza gastronomicznym i sanitarnym żeglarze mogą też skorzystać ze stoczni remontowej. Z tego miejsca warto wybrać się na wycieczkę po Morzu Bałtyckim względnie Zatoce Puckiej jednym z wielu statków wycieczkowych. Istnieje także możliwość odbycia podróży z Władysławowa na Łotwę, Litwę czy krajów skandynawskich. Wędkarzy zaintryguje niechybnie fakt, że z Władysławowa aranżowane są rejsy z możliwością wędkowania w morzu.
Kolejną atrakcją Władysławowa jest znajdująca się na promenadzie we Władysławowie Aleja Gwiazd Sportu. Została utworzona w dwutysięcznym r. i od tego czasu wmurowywane są w deptak gwiazdy największych sław polskiego sportu. Własne gwiazdy mają w tym miejscu m.in. Dariusz Michalczewski, Kazimierz Deyna, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, Irena Szewińska, a także Michel Platini. Raz rocznie, w lipcu organizowany jest we Władysławowie Festiwal Sportu.
Charakterystycznym miejscem letniska jest również Dom Rybaka – siedziba urzędu gminy z charakterystyczną wieżą widokową z której można podziwiać panoramę Władysławowa oraz okolicę.
Władysławowo, ze względu na swe położenie nad Zatoką Pucką z płytkimi wodami, małymi falami oraz sprzyjającymi warunkami wietrznymi – to doskonałe wprost miejsce do nauki i uprawiania windsurfingu. W następstwie tego w sąsiedztwie zlokalizowanych jest sporo szkółek i wypożyczalni sprzętu wodnego.
W ofertę bogatej bazy noclegowej Władysławowa wchodzą liczne luksusowe hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe, domy wypoczynkowe, domki oraz pokoje gościnne. W miejscowości Władysławowo kwatery można wynająć niemal na każdym kroku.

Polecamy

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem