Białogóra noclegi, atrakcje turystyczne, informacje, wczasy. Zapraszamy do Białogóry.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park

Kiedyś obszary współczesnego parku zamieszkiwali Słowińcy – stąd pochodzi nazwa parku. Słowiński Park Narodowy to jeden z dwóch parków nadmorskich w naszym kraju. Zaplanowano go w celu osłony łąk,jezior przybrzeżnych, bagien, torfowisk, lasów i borów a głównie wydmowego pasa mierzei z unikalnymi w całej Europie ruchomymi wydmami.

Park jest stosunkowo duży, rozpościera się od Rowów aż do miejscowości wczasowej Łeba – zajmuje obszar prawie 33 tys. ha, w tym dwa spore jeziora – Łabsko i Gardno, chroniony jest też przybrzeżny pas Morza Bałtyckiego.
W parku przyjmuje się turystów, niemniej jednak poruszać można się tylko po wskazanych szlakach – a tych jest sto czterdzieści km. W Rąbce – 2 km od Łeby jest wejście, które wiedzie do wydm. Drogę na wydmy można pokonać pieszo, rowerem, który można wypożyczyć lub wózkiem elektrycznym. Każdy kto chce obejrzeć wydmy, powinien mieć dość dobrą formę – trasa z Rąbki na wierzchołek wydmy i z powrotem może zająć 6 godzin. Piach z grzbietów wydm jest bezustannie noszony z wiatrem, na skutek tego wydmy przenoszą się od dwóch do 10 metrów na rok na wschód. Powracać można na 2 sposoby – przez las lub plażą. Z wierzchołka wydmy Łącka Góra można podróżować dalej w kierunku zachodnim, w kierunku latarni w Czołpinie (około siedemnaście km) bądź dalej do Rowów (dwadzieścia pięć km). Należyta tężyzna jest w takim przypadku potrzebna. Na terenie parku znajduje się również skansen wiejski w Klukach.
W Słowińskim Parku Narodowym niezależnie od malowniczych terenów strzeże się również indywidualne gatunki świata zwierząt i roślin. Na terenach leśnych przeważa sosna, ale zastaniemy również modrzewie, świerki, dęby i buki. Pośród innych roślin żyją tutaj: rukwiel nadmorska, rosiczka, honekia piaskowa, storczyk plamisty bądź piaskownica. Park to także miejsce lęgowe dużej liczby gatunków ptaków: rozliczne gatunki kaczek, bataliony, żurawie, bociany czarne lub łabędzie krzykliwe. Można też natknąć się na puchacza, jenota, łosia albo borsuka, to też siedlisko żmij.
Co więcej dyrekcja parku prowadzi też Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie i oddziały w Rowach i Rąbce. Znajdziemy w tamtym miejscu liczne tablice, zdjęcia, mapy oraz eksponaty przedstawiające bogactwo parku. Muzeum otwarte jest przez cały rok.
Oczywiście, Słowiański Park i liczne rezerwaty przyrody prezentują duże bogactwo natury, najlepiej odwiedzić miasto Łeba i poznać walory parku odwiedzając park samemu.

Polecamy

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem