Białogóra noclegi, atrakcje turystyczne, informacje, wczasy. Zapraszamy do Białogóry.

Półwysep Helski

Mierzeja Helska, Półwysep Helski

Mierzeja Helska, niejednokrotnie mylnie tytułowana Półwyspem Helskim, jest mierzeją, albowiem powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób. Mimo że nie biegnie ona jak gros mierzei wzdłuż wybrzeża, to zaistniała na skutek funkcjonowania silnych wiatrów i płynących z zachodu na wschód prądów morskich. Jeszcze około 300 lat temu tworzyła ona łańcuch maleńkich wysepek, które z czasem zaczęły się scalać.

Charakterystyczny, rozpoznawalny przez każdego Polaka, kształt mierzei o długości 34 km oraz powierzchni ledwie 32 km kwadratowych rozdziela wody Zatoki Puckiej od Morza Bałtyckiego. Mierzeja rozpoczyna się w okolicy miejscowości Władysławowo, jej szerokość w tym miejscu to ok 300 m, i biegnie aż do miejscowości Hel, której zawdzięcza nazwę. W okolicy Helu szerokość mierzei to mniej więcej 3 km, niemniej jednak w najwęższym miejscu ma ona już raptem 150 metrów.

Od Władysławowa w stronę Helu znajdują się kolejno, znane nie jedynie w Polsce wakacyjne miejscowości urlopowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata – miejscowość letniego odpoczynku Prezydenta Rzeczypospolitej. Z Władysławowa do Helu, na długości mierzei przebiega szosa nr 216 oraz linia kolejowa. Na Hel można dostać się również tramwajem wodnym z jednego z miast Trójmiasta: Gdańska, Gdyni lub Sopotu.

Wody Zatoki Puckiej są niesłychanie płytkie, znakomite do ćwiczenia windsurfingu, a płycizną zwaną Rybitwią Mielizną, pomiędzy Rewą na stałym lądzie i Kuźnicą na mierzei, od 2002 roku odbywają się „Marsze Śledzia” – impreza popularyzująca turystyką nad Zatoką Pucką, bezpieczny odpoczynek nad morzem i ochronę przyrody. Impreza ta stanowi niebywałą oraz niespotykaną ciekawostkę odpoczynku nad polskim Bałtykiem.

Szukasz noclegu na Półwyspie Helskim? Sprawdź pod adresem: www.polwysephel.pl/noclegi/

Polecamy

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem