Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana to jedna z dwóch (obok Mierzei Helskiej – nazywanej również Półwysep Helski) dużych mierzei polskiego wybrzeża. Chociaż sam półwysep oddzielający Zalew Wiślany od morza zaczyna się w miejscowości Kąty Rybackie i ciągnie się aż po Bałtijsk w obwodzie Kaliningradzkim, to tak naprawdę mierzeja zaczyna się gdzieś w okolicy miasta Gdańsk i ma długość mniej więcej 95 kilometrów.
Polska część mierzei rozdzielająca Zalew Wiślany od Morza Bałtyckiego to mniej więcej 30 km – od Kątów Rybackich po Piaski (część Krynicy Morskiej). Leżąca w granicach Obwodu Kaliningradzkiego Cieśnina Piławska to jedyna „przerwa”, przez którą da się wypłynąć na otwarty Bałtyk z Zalewu Wiślanego.
Mierzeja Wiślana to szereg piaszczystych wydm, jakie zostały obsadzone lasami mieszanymi i sosnowymi. Na jej obszarze znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Na półwyspie znajduje się jedynie jedno miasto – Krynica Morska, a na części stałego lądu inne miejscowości wypoczynkowe mierzei: Jantar, Stegna, Sztutowo, Kąty Rybackie.
Atrakcje turystyczne Mierzei Wiślanej:
- kościół szachulcowy w Stegnie
- były obóz koncentracyjny w Sztutowie
- molo i latarnia morska w Krynicy Morskiej
- Żuławska Kolej Dojazdowa
- rejsy po Zalewie Wiślanym