Białogóra noclegi, atrakcje turystyczne, informacje, wczasy. Zapraszamy do Białogóry.

Mazury

Ze względu na wielką ilość jezior a także malowniczych rzek, Mazury to teren wręcz idealny dla wielbicieli wszelkich sportów wodnych. Region ten jest także autentycznym rajem dla wędkarzy.

Większość mazurskich jezior jest pochodzenia polodowcowego. Najbardziej typowe dla Mazur są jeziora rynnowe – długie, głębokie, wąskie, ułożone południkowo. Do tej grupy należy większość najgłębszych jezior na Mazurach, na przykład Wuksniki, Łańskie, Tałty czy Ełckie. Z kolei największe , biorąc pod uwagę powierzchnię jeziora są jeziora morenowe (inaczej zastoiskowe). Mają zróżnicowaną linię brzegową i nie są zbyt głębokie. Zwykle występują w grupach i łączą się tworząc całe wodne systemy – tak popularne wśród żeglarzy, kajakarzy. Wspaniałym przykładem tego rodzaju jezior jest największe jezioro w naszym kraju – Śniardwy. Największe jeziora mazurskie leżą na małym obszarze, między Węgorzewem, Giżyckiem, Orzyszem, Piszem, Rucianem-Nidą, Mikołajkami i Rynem – to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Oprócz zespołu jezior ze znajdującymi się w środku Śniardwami, drugim wielkim systemem na Mazurach jest jezioro Mamry wraz z otaczającymi je mniejszymi jeziorami.

Mazury to nie jedynie Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, istnieje tu również kilka mniejszych grup jezior. Jedną z pośród nich są jeziora w okolicach Iławy i Ostródy, z położonym centralnie Jeziorkiem. Ale Mazury to także rozproszone pojedyncze jeziora. Często są to nieduże jeziorka, tak zwane Oczka, położone malowniczo wśród lasów. Są one ostoją ptactwa wodnego i innych zwierząt, ponieważ jako mniej znane i położone w oddaleniu od głównych szlaków żeglugowych są rzadziej odwiedzane przez urlopowiczów. Mazury to od dziesięcioleci region chętnie odwiedzany przez urlopowiczów, a także harcerzy. Wczasy na Mazurach wybierają przede wszystkim entuzjaści żeglarstwa, lecz nie brak również miłośników jezior, wędkowania czy po prostu wypoczynku na łonie natury – oni także wybierają wczasy nad jeziorem.

Polecamy

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem