Białogóra noclegi, atrakcje turystyczne, informacje, wczasy. Zapraszamy do Białogóry.

Latarnia Morska Rozewie

Latarnia Morska Rozewie

W Rozewiu, pod nr 1 na ul. Leona Wzorka znajduje się latarnia morska. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował tu w latach 1920 -1939 i we wrześniu 1939 roku został zamordowany przez nazistów. Sama latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, który na początku lat 20-tych odwiedzał Rozewie – mieszkał rzekomo nawet w latarni.

Budynek latarni powstał w 1822 roku i poddany był dwóm ważnym przebudowom. Pierwszej w 1910 oraz następnej w 1978 roku. Podczas tej drugiej przeprowadzona została największa metamorfoza w wizerunku latarni – latarnię podwyższono o 8 metrów przez wstawienie walca z metalu. Przyczyną zwiększenia wysokości były sąsiednie buki, które zakrywały światło latarni. Na wieży zastosowano także nowe źródło światła.
Latarnia jest udostępniona do odwiedzania, na dodatek w jej wnętrzach znajduje się małe Muzeum Latarni Morskich. Można w tym miejscu podziwiać m.in. poprzedni reflektor latarni wraz z wyposażeniem – urządzenia te pozostały na swoim miejscu w czasie przebudowy latarni. Latarnia ma wysokość nieomalże trzydzieści trzy metry, a dzięki usytuowaniu na wysokim klifie źródło światła umieszczone jest na wysokości przeszło 83 m n.p.m. oraz jest widoczne z 26 mil morskich.
Budynek latarni jest dosyć specyficzny – biała, murowana dolna część i metalowa, czerwona góra. Pobliskie miejscowości wczasowe: Władysławowo, Jastrzębia Góra a także panoramę morza można podziwiać z tarasu latarni.

Polecamy

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem