Białogóra noclegi, atrakcje turystyczne, informacje, wczasy. Zapraszamy do Białogóry.

Kujawy

Kujawy to kraina geograficzna położona w środkowej części Polski. Znana jest zwłaszcza z pięknych, naturalnych krajobrazów i bogatej tradycji folklorystycznej. Na Kujawach narodził się kujawiak – taniec regionalny – oraz znana włocławska ceramika Gaudi. Tutaj też znaleziono jedne z najwcześniejszych znamion osadnictwa w Polsce, świadczy o tym gród w Biskupinie. Najwcześniejsze wzmianki o okolicy podawano już w Bulli Gnieźnieńskiej z 1136 r. Na Kujawach zachowało się wiele budowli w stylu romańskim – na przykład w Byszewie, Włocławku, Kruszwicy, Strzelnie, Kościelcu Kujawskim czy Inowrocławiu. Kujawskie widoki urozmaicone są rzekami – Wisłą i Notecią – oraz licznymi jeziorami liczonymi w setkach, które są rajem dla żeglarzy i wędkarzy. Największe to Gopło, jeziora: Pakoskie, Chodeckie, Modzerowskie, Borzymowskie, Głuszyńskie.

Kujawy to mocno rozwinięty obszar pod względem rolniczym, z racji powszechnego występowania żyznych czarnoziemów. W regionie funkcjonuje wiele parków takich jak: Nadgoplański Park Tysiąclecia, Nadwiślański Park Krajobrazowy, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy (część parku leży na Mazowszu). Kujawy to znakomite miejsce dla turystów pieszych i rowerowych – znajdują się tu liczne szlaki, spośród których najpopularniejszą jest Szlak Piastowski. Innymi znanymi drogami krajoznawczymi są chociażby Klasyk Pomorski, Grodzisko-Wyszogród, Bulwary pod Brdą. Na Kujawach nie brakuje również miejsc, w których można jeździć konno – od małych stadnin, po duże ośrodki oferujące wczasy w siodle na Kujawach.

Będąc na Kujawach, nie można pominąć wizyty w trzech największych miastach – Włocławku (dawnej stolicy regionu), Bydgoszczy czy Inowrocławiu (Toruń jest zaliczany do Kujaw, ale tylko jego lewobrzeżna część). Warto odwiedzić jedno z kujawskich muzeów: Włocławek: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Muzeum Historii Włocławka, Muzeum Etnograficzne; Bydgoszcz: Muzeum Okręgowe, Muzeum Wojsk Lądowych; Inowrocław: Muzeum im. Jana Kasprowicza. Również najmłodsi nie powinni być zawiedzeni – czekają ich liczne atrakcje : JuraPark w Solcu Kujawskim, Bydgoski Tramwaj Wodny czy Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park w Bydgoszczy.

Kujawy to także kujawskie uzdrowiska: najbardziej znane to bez wątpienia Ciechocinek, poza tym status uzdrowiska mają miejscowości: Inowrocław oraz Wieniec Zdrój pod Włocławkiem.

Polecamy

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem