Białogóra noclegi, atrakcje turystyczne, informacje, wczasy. Zapraszamy do Białogóry.

Karwieńskie Błoto

Karwieńskie Błoto

Dopiero na początku siedemnastego stulecia założono wioskę Karwieńskie Błoto na terenach wpierw charakteryzowanych jako bagniska niewłaściwe do zamiarów osadniczych. Dokonali tego kolonizatorowie z Fryzji – doświadczeni w budowaniu wsi na obszarach bagiennych i zalewanych przez wodę. Osadę wzniesiono stosownie z holenderskimi wzorcami – zabudowania budowano w 2 rzędach, a pobliże osuszono. Budowano w tym miejscu chaty i budynki gospodarskie w konstrukcji szkieletowej.

Do dziś ocalał budynek z końca osiemnastego stulecia – niestety został niejednokrotnie przebudowany oraz utracił swój oryginalny charakter. Potomkowie „Olendrów” mieszkali na tych terenach do 1945 roku – kiedy zostali wysiedleni na tereny Niemiec. Po ówczesnych osadnikach pozostały tutaj resztki cmentarza.
Współczesne Karwieńskie Błoto to 2 wsie. Karwieńskie Błoto Pierwsze to starsza wioska, znajdująca się w większej odległości od Morza Bałtyckiego, blisko zasadniczego szlaku komunikacyjnego, przed wjazdem do Karwi, stanowi w pewnej mierze ekonomiczniejszą opcję noclegową dla wczasowiczów, którzy – wybierając tańsze wakacje – mają ochotę korzystać z ładnej, szerokiej a także piaszczystej plaży, rozrywek i atrakcji w Karwi. Odległość od Karwieńskiego Błota Pierwszego do morskiego brzegu to powyżej dwóch kilometrów. Krótsza trasa wiodąca na brzeg morza prowadzi brzegiem miejscowości Karwieńskie Błoto II, które jest zlokalizowane bliżej Morza Bałtyckiego. W obu tych miejscowościach dopiero w latach siedemdziesiątych XX stulecia zaczęła się kształtować turystyka. Wioski oferują kojący, spokojny relaks, jednocześnie proponując zwykłe wakacyjne atrakcje w ościennej Karwi.
Nad samym morzem zlokalizowana jest tymczasem letniskowa wioska Karwia położona niedaleko Jastrzębiej Góry. W tym miejscu znajduje się bodajże najszersza w okolicy piaszczysta plaża, rozdzielona ona jest wydmami a także sosnowym lasem, który jest częścią parku krajobrazowego. W Karwi warto zwiedzić rezerwaty przyrodnicze z unikatową roślinnością. Do Karwi zjeżdżali letnicy już przed 1939 r.
W Karwieńskich Błotach z łatwością znajdą Państwo dobraną do Waszych potrzeb ofertę noclegową np tu: www.karwienskieblota.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem