Białogóra noclegi, atrakcje turystyczne, informacje, wczasy. Zapraszamy do Białogóry.

Karkonosze

KarkonoszeNajwyższa część Sudetów to Karkonosze – jedyny masyw jakiego grzbiety przekraczają 1400 metrów n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Lubawskiej – to około 36 kilometrów, szerokość tego pasma to 8-20 km, a powierzchnia w przybliżeniu 650 km². Niestety do naszego kraju należy zaledwie niespełna 30 % – inaczej ok 185 km².

Szczęśliwie, za sprawą porozumienia z Schengen, można bezproblemowo odwiedzać również większy, czeski fragment tych gór, mimo to należy pamiętać, iż grzbietami Karkonoszy przebiega granica państwowa polsko – czeska – żeby ją przejść wystarczy mieć ze sobą ważny paszport albo tylko dowód osobisty. Karpacz oraz Szklarska Poręba to dwa miasta, z jakich najłatwiej zwiedzać Karkonosze.

Karkonosze są sformowane po największej części z granitu, jaki występuje tu w kilku odmianach. Procesy erozyjne kształtują charakterystyczne pęknięcia – ostre i urwiste, ukształtowały się również w tej okolicy charakterystyczne dla Karkonoszy – skałki – malownicze, nagie formacje skalne. Jest ich powyżej sto pięćdziesiąt grup, poniektóre całkiem duże – przykładowo Pielgrzymy, inne skromniejsze, ich nazwy związane z ich kształtem – Trzy Świnki, Końskie Łby, Ptasie Gniazda, Owcze Skały.

Najbardziej znanym wierzchołkiem jest bezspornie Śnieżka (1602 m n.p.m.) – najwyższy wierzchołek całego masywu Sudetów dominujący nad okolicą o 200 metrów zapewnia urocze panoramy okolicy – to co zobaczymy zależy jedynie od widoczności. Dominuje tutaj niezwykle mroźny, alpejski klimat – średnia temperatura w roku oscyluje wokół zera, tymczasem pokrywa śnieżna potrafi leżeć od X do V, śnieg pada nawet w lecie. Znajduje się tutaj stacja meteo, od 1880 r. prowadzi się przez cały czas obserwacje. U podnóża Śnieżki położony jest Karpacz – najistotniejsze miasto turystyczne w okolicy.

Kolejną bardzo rozpoznawalną górą jest Szrenica (1362 metrów n.p.m.) – sprawia to Szklarska Poręba, nader ochoczo odwiedzana przez urlopowiczów – z miasta bez trudności można zobaczyć specyficzny wierzchołek Szrenicy. Ze Szklarskiej Poręby prowadzą turystyczne szlaki na Halę Szrenicką oraz Szrenicę, można też dostać się tam wyciągiem. W obu tych miejscach funkcjonują schroniska górskie. Inne wysokie szczyty – przewyższające Szrenicę, chociaż nie wymieniane jednym tchem z nią i Śnieżką to Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi biorąc pod uwagę wysokość wierzchołek polskich Sudetów – oraz Łabski Szczyt (1472 metrów n.p.m.).

Karkonosze to także wodospady – 2 najbardziej popularne – oba w otoczeniu miejscowości Szklarska Poręba – to Szklarki oraz Kamieńczyka. Wodospad Szklarki, o wysokości 13-tu m, leży niedaleko drogi numer 3 łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą – to obligatoryjny punkt wycieczek i miejsce do fotografowania się na jego tle przez turystów. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (27 metrów) wodospad Karkonoszy – w to miejsce trudniej dojść – pomimo tego nie jest to wycieczka przekraczająca możliwości większości wczasowiczów – osiągają go nawet maluchy. W Karkonoszach wyznaczone są dziesiątki kilometrów turystycznych szlaków o różnym stopniu trudności oraz długości. Łączą się one z pobliskimi miejscowościami jak: Szklarska Poręba, Jagniątków, Zachełmie, Przesieka bądź Karpacz. Dysponują one przeróżną bazę turystyczną i noclegową.

Idąc w góry należy mieć na uwadze, że szybkie zmiany pogody to tu norma. Wyczuwalna jest również zmiana temperatury razem z wysokością, a na wierzchołkach nagminnie występują zamglenia, chmury oraz wieją silne wiatry. Karkonosze są piękne cały rok, najwygodniejszym jednakowoż okresem do eskapad po nich są koniec lata i wczesna jesień.

Więcej informacji na www.karkonosze.pl

Polecamy

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem