Białogóra noclegi, atrakcje turystyczne, informacje, wczasy. Zapraszamy do Białogóry.

Jurata

Jurata molo

Jurata to wschodni fragment Jastarni na Mierzei Helskiej. Z Juratą kojarzony jest ośrodek wypoczynkowy Prezydenta RP – właściwie, to położony jest on w granicach Helu.

Jurata to wyjątkowo młody kurort nadmorski, do lat XX-tych XX wieku były tam jedynie wydmy i rósł las iglasty. Wszystko zaczęło się w tym miejscu w 1928 roku. Druga Rzeczypospolita posiadała wąski dostęp do morza. Dlatego też, pobudowano m.in. port wojenny i handlowy w Gdyni, a także powstały wczasowiska nadmorskie – Jurata była w największym stopniu ekskluzywna.
Formalnie, pierwszy sezon to lato 1931 r. Najbardziej sławny był pełen przepychu hotel Lido – odwiedzali go m.in. Tola Mankiewiczówna, siostry Halama, Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, gen. Władysław Sikorski, Jan Kiepura czy Wojciech Kossak. Prywatne letnie wille posiadała w Juracie arystokracja (hr. Tyszkiewiczowie i Potoccy czy ks. Czetwertyńscy) a także znani politycy: Mościcki bądź Beck. Do Juraty zjeżdżali na odpoczynek sławni i bogaci Polacy a także goście z zagranicy. Po dziś dzień zachowało się sporo ówczesnych rezydencji, pensjonatów oraz hoteli.
Po wojnie PRL-owskie władze zamierzyły uczynić z Juraty miejsce wakacyjnego odpoczynku dla „ludu pracującego”. Pobudowano wtedy dużo resortowych, zakładowych ośrodków wypoczynkowych oraz pobudowano (w 70-tych latach) drewniane, o długości m, molo spacerowe prowadzące w głąb zat. Puckiej.
Po 1989 r. nowi właściciele will, pensjonatów, ośrodków wczasowych czynili wszystko by Jurata raz jeszcze stała się ekskluzywnym kurortem. Przez minione 20 lat powstało wiele ekskluzywnych, wytwornych a przede wszystkim komfortowych pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i hoteli. Jakkolwiek, sporadyczni pamiętający dawną Juratę twierdzą, iż to wciąż nie ta sama Jurata, to przyjmuje ona z powrotem prestiżowy charakter.
W Juracie położone są dwie plaże: rozleglejsza i bardziej popularna nadmorska – na niej znajdują się bary i żółte osłony dla plażowiczów, przypominające kształtem przedwojenne plażowe kosze. Następna plaża znajduje się nad Zatoką Pucką – którą z kolei, biorąc pod uwagę płytkie wody zatoki, wybierają zapaleńcy kite i windsurfingu.
Gdyby ktoś miał ochotę poczuć atmosferę przedwojennego, ekskluzywnego kurortu wobec tego noclegi w Juracie (http://www.jurata.info.pl/noclegi/wszystkie) będą idealnym wyborem.

Polecamy

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem