Białogóra noclegi, atrakcje turystyczne, informacje, wczasy. Zapraszamy do Białogóry.

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra Promenada Światowida

Letnisko Jastrzębia Góra usytuowane jest na wysokim (32.8 m n.p.m.), klifowym brzegu Bałtyku. Jastrzębia Góra swoją nazwę zawdzięcza górującemu wzniesieniu (ponad 67 m n.p.m.), ponad którą latały i osiedlały się polujące ptaki – jastrzębie. Sama miejscowość nie posiada nazbyt długiej historii. Pierwsze budynki zostały posadowione tutaj dopiero na początku lat 20. XX wieku – po dołączeniu tych rejonów do II Rzeczypospolitej.

Głównymi animatorami rozwoju tej wsi było dwóch wywodzących się z Warszawy przedsiębiorców: inż. Osmołowski i hrabia de Rosset. Wykupili oni wycinek rejonów współczesnej Jastrzębiej Góry i postawili pierwsze domy wypoczynkowe. Budowa pierwszej bitej jezdni z bazaltu od Jastrzębiej Góry aż do Władysławowa to też twór tych dwóch biznesmenów – dzisiaj to główny trotuar Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski. W dwudziestoleciu międzywojennym miejscowość ta stała się lubianym, przede wszystkim pośród stołecznej śmietanki, miejscem letniego wypoczynku. O popularności Jastrzębiej Góry niech świadczy fakt, że wypoczywali w tym miejscu Józef Piłsudski, Prezydent Mościcki lub E. Rydz-Śmigły.
Dziś Jastrzębia Góra, to modna miejscowość wczasowa, znajdują się tutaj trzy wyznaczone kąpieliska nadmorskie z rozległą – nawet do 200 m plażą. W obrębie kąpielisk plaża jest piaszczysta, uprzątnięta z kamieni, które zostały zagospodarowane do utrwalenia klifowego wybrzeża. Na plażę, z racji na skarpę zejścia są strome i liczą około| 300 stopni. jest także łagodniejsze wejście prowadzące w kierunku plaży od ulicy Droga Rybacka.
Jedna z najbardziej interesujących atrakcji Jastrzębiej Góry zaistniała niedawno, albowiem w 2000 roku po przeprowadzeniu analiz geodezyjnych, określając iż właśnie tutaj, znajduje się najmocniej w kierunku północy wysunięte miejsce Polski. Tutaj wzniesiono pamiątkowy głaz zwany „Gwiazda Północy”.
W miejscowości ocaliły się wybudowane w latach dwudziestych wille – Kaszubka, Rossetówka, willa Pawłowicza, i pierwsze schronisko nadmorskie z tamtego okresu Lisi Jar. Perełkę architektury stanowi również kościół pod wezwaniem Świętego Ignacego Loyoli. Kościół ten nie jest obiektem zabytkowym – powstał dopiero w połowie lat osiemdziesiątych XX w. ale ma ciekawą konstrukcję – posiada dwie kondygnacje. Kolejną ciekawostką kościoła są dwudziestojedno głosowe organy, na których od 1992 r. wykonywane są Koncerty Organowe.
Przyrodniczą atrakcją wczasowiska jest Lisi Jar. Wąwóz ów, ongiś liczący z grubsza dziesięć km długości, w znacznej części został zabrany przez morze. Urwiste zbocza jaru porośnięte są ponad 100-letnimi buczynami, z domieszką sporadycznych świerków, brzóz, jarzębów a także zdziczałych grusz. W górnej części jaru poszycie bujno zarośnięte jest paprotkami.
W miejscowości Jastrzębia Góra noclegi są wynajmowane w licznych domach wczasowych, ośrodkach wczasowych, domach gościnnych oraz pensjonatach.

Polecamy

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem