Białogóra noclegi, atrakcje turystyczne, informacje, wczasy. Zapraszamy do Białogóry.

Jastarnia

Jastarnia

Mniej więcej w połowie długości Mierzei Helskiej położone jest małe miasto – Jastarnia – prawa miejskie posiada od 1973 r. Wcześniej była to spokojna rybacka osada – dopiero wraz z wybudowaniem w latach 20-tych XX wieku linii kolejowej i wybudowaniem portu – nastał gwałtowny rozwój Jastarni. Przede wszystkim, za sprawą narastającego ruchu turystycznego.

Współcześnie Jastarnia to znaczący ośrodek wypoczynkowy oraz rybacki. Na turystów oczekują liczne, strzeżone kąpieliska wraz z piaszczystymi plażami, tak jak nad bezpośrednim Bałtykiem tak i nad zatoką. Dla wczasowiczów z pieskami dostępny jest fragment plaży pomiędzy Juratą i Jastarnią (zejście nr 55).
W Jastarni nieustająco żywe są tradycje kaszubskie. Przykładowo nazwy ulic są pisane w dwóch językach – po kaszubsku i polsku, latem, od 2006 roku, organizowana jest przedsięwzięcie Lokalny Pieniądz. Oferowany jest żeton „3 Merki” – ekwiwalent 3 zł, wolno nim płacić w określonych miejscach za towary oraz usługi. Wielu turystów zachowuje sobie „3 Merki” w charakterze pamiątki z Jastarni.
Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odnajdziemy tutaj prywatne Muzeum Pod Strzechą, Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, eksponaty znajdują się także w portowym bosmanacie. W Jastarni działa również skansen fortyfikacji.
W Jastarni jest również latarnia morska. To najniższa nasza latarnią (17 m) i niestety nie jest udostępniona do zwiedzania. Jako ciekawostkę wypada przekazać fakt, że to jedna z dwóch, obok latarni w Osetniku, w pełni metalowa konstrukcja. Zrealizowana została ona z elementów dawnego nautofonu Stilo.
W Jastarni działa także port morski usytuowany od strony zat. Puckiej, to baza rybołówstwa, pomost pasażerski oraz przystań jachtowa. Do portu mogą wpływać dosyć duże jednostki – długość 60 m i zanurzenie do prawie że 4 metrów. Portowy basen jest chroniony przez 2 falochrony.
Jak w większości miast nad zatoką, panują w tej okolicy znakomite wręcz warunki do ćwiczenia bardzo modnych sportów wodnych: wind i kitesurfingu. Dodatkowo, przez całą helską mierzeję prowadzi szlak rowerowy, a okolice świetnie nadają się na spacery.
Jastarnia to nadmorski kurort – jak kurort to bogata baza noclegowa i gastronomiczna. Noclegi w Jastarni to gama hoteli, apartamentów, ośrodków wczasowych, pensjonatów a także kwater prywatnych – www.jastarnia.info.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy

Domki nad Morzem

domki nad morzem

Wakacje z Dziećmi nad Morzem

wakacje z dziećmi nad morzem